Funkcje Android Auto – TOP5, które warto znać

Funkcje Android Auto

Jeśli jesteś użytkownikiem telefonu z Androidem i przy okazji kierowcą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spodoba Ci się zestaw funkcji Google przygotowany specjalnie dla zmotoryzowanych, czyli Android Auto. Jest to mini system, który znacznie uprzyjemnia zwłaszcza długie podróże – a jak wiadomo, nawet niewielka pomoc w czasie jazdy może być nieoceniona. Jakie są funkcje Android Auto? Przedstawiamy kluczowe funkcjonalności, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników systemu.

Android Auto – co to jest?

Android Auto to po prostu aplikacja na smartfona, stworzona przez Google specjalnie dla kierowców. Poprzez połączenie telefonu z kompatybilnym autem uzyskujemy na ekranie samochodu dostęp do wielu aplikacji i udogodnień, które mogą okazać się przydatne podczas podróży. Oczywiście lista aplikacji jest długa, ale też ograniczona tylko do tych, z których korzystanie będzie bezpieczne podczas jazdy. Warto wiedzieć, że podłączając smartfona do samochodu mamy dostęp tylko do tych aplikacji, które mamy w swoim telefonie – instalacja programów w Android Auto w samochodzie jest niemożliwa.

Funkcje Android Auto – świetna nawigacja

Jest to funkcja, która jest jedną z najbardziej przydatnych do jazdy. Android Auto korzysta z wbudowanych Map Google, które są jednymi z najlepszych na świecie. Android Auto oferuje więc nawigację krok po kroku ze wskazówkami głosowymi, również w języku polskim. Jeśli Twoje auto posiada dodatkowe funkcjonalności, to Android Auto dostarczy również inne wskazówki, takie jak np. optymalny wybór pasa ruchu, optymalne skrzyżowanie itd.

Funkcje Android Auto w Mercedes
Funkcje Android Auto w Mercedes. Źródło: https://www.androidcentral.com/android-auto

Niewątpliwą zaletą Android Auto jest również to, że dane o ruchu drogowym dostarczane są w czasie rzeczywistym. Aplikacja na bieżąco monitoruje sytuację na drogach i informuje o korkach, remontach, kolizjach, wszelkich zwężeniach, objazdach i tym podobnych. Android Auto w takich wypadkach zaproponuje również alternatywną trasę. Poza Mapami Google, Android Auto obsługuje również nawigację Waze.

Funkcje Android Auto – wiadomości głosowe

Kolejnym dużym ułatwieniem podczas jazdy jest Asystent głosowy Google, który rozumie również po Polsku. Jak wiadomo, w naszym kraju przepisy dotyczące korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy są dość surowe – sterowanie głosowe nie rozprasza tak bardzo jak patrzenie w ekran smartfona i z pewnością pozwoli nie tylko uniknąć mandatu, ale również bardziej skupić się na jeździe.

Fajne w tym wszystkim jest to, że polecenia głosowe zintegrowane są w Android Auto również z innymi aplikacjami. Można zatem bez problemu wywołać np. WhatsApp, aby ten wysłał wiadomość do brata czy żony – a następnie po prostu podyktować ją. System ten jest również dość dokładny w języku polskim, więc raczej nie narażamy się na to, że wysłana wiadomość będzie znacznie różniła się od tego, co wcześniej mówiliśmy.

Funkcje Android Auto - polecenia głosowe
Funkcje Android Auto – polecenia głosowe. Źródło: https://www.bimmer-tech.net/blog/item/170-useful-android-auto-voice-commands-for-bmwmini

Android Auto może nawet odczytywać wiadomości przychodzące (jeśli dasz mu na to pozwolenie), co może być przydatne, jeśli otrzymasz SMS-a podczas jazdy na lotnisko z informacją, że Twój lot został odwołany lub po prostu próbujesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami w grupie roboczej na WhatsApp.

Funkcje Android Auto – sterowanie muzyką

Jeśli chodzi o melomanów, to Android Auto pozwala im na nieograniczanie się tylko do tego, co leci w radio. Android Auto to świetny sposób na słuchanie ulubionych utworów — za pośrednictwem ulubionych aplikacji. Na przykład istnieje bezpośrednie połączenie ze Spotify, co znacznie rozszerza nam playlistę.

Oczywiście odtwarzaniem muzyki również można sterować z poziomu głosowego asystenta. Trzeba po prostu wywołać odpowiednią aplikację i następnie podyktować tytuł utworu, a Android Auto zlokalizuje piosenkę i natychmiast ją odtworzy. Jeśli nie mamy dodatkowych przycisków nawigacyjnych na kierownicy, które ułatwiają nawigowanie w playliście, to Android Auto będzie idealnym rozwiązaniem.

Funkcje Android Auto – łatwa organizacja

Jeśli używasz Androida i pakietu aplikacji Google do planowania życia osobistego i zawodowego, to prawdopodobnie masz w kalendarzu wiele spotkań, wydarzeń i przypominajek. Android Auto to świetny sposób na zarządzanie tym tematem bez dotykania telefonu podczas jazdy. System może wysyłać odpowiednie powiadomienia, można również wywołać dane wydarzenie, aby rozpocząć nawigację i używać głosu, aby informować kontakty, jeśli się spóźnisz. 

Funkcje Android Auto – kalendarz. Źródło: https://techcrunch.com/2020/08/11/android-auto-gets-google-calendar-integration/

Funkcje Android Auto – to wszystko za darmo!

To jedna z najważniejszych funkcji, którą cenią sobie użytkownicy Android Auto. Te wszystkie funkcjonalności można mieć całkowicie za darmo – jeśli tylko posiadamy samochód kompatybilny z Android Auto. Tak, za korzystanie z tego systemu nie ma żadnych dodatkowych opłat, jak to bywa czasami chociażby w sklepie Google Play na smartfonach. Wystarczy po prostu podłączyć telefon przez port USB (chyba że obsługujesz Android Auto Wireless, co jest nowszą funkcją) i przyznać uprawnienia dostępu i gotowe – wszystkie te wspaniałe funkcje są gotowe do działania

Funkcje Android Auto – co zrobić w przypadku niekompatybilnego auta?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie samochody obsługują system Android Auto. Pełną integralność można spotkać w nowowyprodukowanych autach Fiat, Chevrolet, Mercedes, Volvo, Jaguar-Land  Rover, Volkswagen i innych.

Jednak próżno szukać tego systemu w pojazdach wyprodukowanych przed 8-10 laty. W obecnych czasach to spory minus, jednak nie na tyle duży, żeby od razu sprzedawać taki samochód. Są to przecież auta w pełni sprawne, najczęściej dobrze wyposażone i nowoczesne. Na szczęście na rynku można znaleźć rozwiązania kompatybilne ze starszymi modelami – są to specjalne moduły montowane zamiast fabrycznego radia. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać nieźle reklamowanych i wyglądających ekranów opartych o Android. Są to zwykle urządzenia produkcji chińskiej, których instalacja w pojeździe może wywołać więcej szkody, niż pożytku.

Funkcje Android Auto - podróbka
Funkcje Android Auto – trzeba unikać przede wszystkim tego typu podróbek. Źródło: https://www.ebay.de/itm/275309091178?

Kosztują one zwykle kilkaset złotych, a ich faktyczna specyfikacja techniczna ma się nijak do tego, co napisał producent w ogłoszeniu. Moduły takie lubią też sprawiać sporo problemów, ale niestety w tym przypadku raczej nie możemy liczyć na obszerną gwarancję – o ile w ogóle uda nam się skontaktować z producentami modułu.

Funkcje Android Auto – montaż w Serwisie Top-Auto Wrocław

Dużo lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania Specjalistom. Jeśli chcesz zainstalować moduł z systemem Android Auto w starszym aucie, to nie jesteś skazany na samodzielny research i internetowe poradniki. W Serwisie Top-Auto Wrocław oferujemy profesjonalny montaż urządzeń z Android Auto najwyższej jakości. Korzystamy ze sprawdzonego sprzętu, który z obecnymi na rynku, chińskimi modułami nie ma nic wspólnego. W chwili obecnej oferujemy systemy, które pasują do następujących modeli:

 • Alfa Romeo
 • Audi
 • Bentley
 • BMW EVO
 • Jaguar
 • Land Rover
 • Lexus
 • Mercedes
 • Porsche
 • Seat
 • Skoda
 • Volvo
 • Volkswagen

Chcesz zainstalować Android Auto w starszym aucie? Skorzystaj z pomocy Specjalistów z Top-Auto Wrocław!

Funkcje Android Auto w samochodzie Volvo S80

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń pod numer telefonu 732 082 273 lub kliknij w poniższy przycisk:

Dowiedz się więcej:

Wybierz oddział

Wrocław

Warszawa

Szczecin

Szukasz większego Komfortu w samochodzie?

Wypełnij formularz a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę.

Odezwiemy się do Ciebie w niebawem!