Wygłuszanie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Wygłuszanie samochodu - Wrocław

Koncerny motoryzacyjne przyzwyczaiły się do tego, że przy projektowaniu nowego modelu auta muszą „lawirować” w gąszczu przepisów i norm środowiskowych, aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu. Priorytetem dla konstruktorów jest rzecz jasna jak najwyższa ocena w testach zderzeniowych oraz niska emisja spalin – szczególnie w tym drugim przypadku opłaca się „kuracja odchudzająca” auta, polegająca na usunięciu z niego wszystkich, zbędnych elementów. Z tego właśnie powodu producenci samochodów oszczędzają m.in. na materiałach wygłuszających, znacząco obniżając komfort użytkowania nowych aut. Czy można to zmienić?

Wygłuszanie samochodu – producenci szukają oszczędności

Oszczędności na materiałach wygłuszających to bolączka nie tylko najtańszych aut. Tego typu „zabiegi” coraz częściej stosują producenci samochodów z wyższej półki, w przypadku których płaci się przecież też za komfort jazdy. Skromniejsza ilość materiałów do izolacji dźwięku to nie tylko kwestia oszczędności pieniędzy (i skrócenia czasu produkcji).

To również masa samochodu, co przekłada się na osiągi, spalanie i emisję szkodliwych gazów – ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, w których Unia Europejska stawia przed producentami  samochodów coraz bardziej wyśrubowane wymagania środowiskowe.

Chcesz wiedzieć więcej na temat profesjonalnego wygłuszania samochodów we Wrocławiu lub szukasz informacji, jak zwiększyć komfort użytkowania auta? Zadzwoń pod numer 732 082 273 lub przejdź do formularza kontaktowego, a Nasi Specjaliści skontaktują się z Tobą niezwłocznie.

Wystarczy spojrzeć na konstrukcję aut produkowanych przed kilkunastoma laty – pod drzwiami można było znaleźć grubą warstwę materiałów izolacyjnych: filcu, gąbek i warstw bitumicznych, nałożonych na najbardziej newralgiczne miejsca w samochodzie. Dzisiaj to już prawdziwa rzadkość. Z reguły producenci samochodów stosują niewielkie połacie cienkiej wykładziny i w niektórych tylko miejscach – mocno sprasowany filc.

Wygłuszenie samochodu Wrocaław- drzwi
Fabryczne wygłuszenie obecnie produkowanych samochodów nie robi dobrego wrażenia wizualnego. Źródło: https://spidersweb.pl/autoblog/wyciszanie-samochodu-poradnik/

Szczególnie zabawnie (w niektórych przypadkach) wygląda miejsce, w którym normalnie montuje się koło zapasowe – widać tam cienki, niewielki pasek elastycznej masy przyklejony bezpośrednio na blachę,  mający za zadanie wygłuszyć drgania. Co ciekawe, w większości przypadków obecnie produkowanych aut, do stosunkowo dużych połaci blach, plastikowe osłony przykręca się bezpośrednio. Dobrym przykładem są np. nadkola, dzięki którym pojazd zamienia się w ogromne pudełko rezonansowe.

Wygłuszanie samochodu Wrocław – jakie skutki niesie hałas w kabinie?

Jakby nie patrzeć, to w samochodzie spędzamy całkiem dużą część naszego życia. O ile osoby podróżujące autem tylko do pracy zauważą wpływ hałasu w znacznie mniejszym stopniu, o tyle dla zawodowych kierowców dobre wyciszenie i wytłumienie drgań to absolutna podstawa.

Zbyt duży hałas w kabinie samochodu rzadko prowadzi do natychmiastowego uszkodzenia słuchu (do tego potrzeba naprawdę dużego natężenia dźwięku), jednak w przypadku długotrwałej ekspozycji, może uszkadzać go stopniowo. Wówczas pojawia się specyficzny szum w uszach i zniekształcenie docierającego do nas dźwięku, co w późniejszym czasie trudno jest „naprawić”.

Wygłuszanie samochodu Wrocław - wpływ hałasu na kierowcę
Nadmierny hałas i drgania mogą być bardzo obciążające dla kierowców. Źródło: https://www.akumulator.pl/wp-content/uploads/2018/08/stres_za_kolkiem_1920x1080-1530×865.png

Dużo poważniejszym problemem podczas jazdy samochodem jest wpływ hałasu na koncentrację – kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak np. jednostajne, długotrwałe, przenikliwe, rozpraszające, mające miejsce w nieodpowiednim miejscu lub czasie dźwięki, negatywnie wpływają na zdolności motoryczne i ocenę sytuacji na drodze.

Wygłuszanie samochodu Wrocław – na co warto zwrócić uwagę?

Stosowanie nowoczesnych materiałów wygłuszających daje dość duże możliwości – przed przystąpieniem do wyciszania należy określić, które elementy danego modelu generują największy hałas, który znacznie obniża komfort jazdy samochodem. Niektórych kierowców może drażnić stukający o dach deszcz. Inni nie mogą wytrzymać z powodu głośnego warkotu silnika. Jeszcze inni po założeniu szerszych opon o niższym profilu narzekają na hałas kół. Dlatego w pierwszej kolejności należy określić, czy interesuje nas kompleksowe wygłuszanie samochodu we Wrocławiu, czy tylko miejscowa „interwencja”.

Nadkola

W większości przypadków obecnie produkowanych samochodów, największy hałas generują koła i to właśnie od nadkoli warto zacząć wygłuszanie samochodu. Jest to dosyć skomplikowane, ze względu na konieczność demontażu wielu elementów konstrukcyjnych pojazdu. Z przodu przeszkadzają m.in. liczne elementy elektryczne oraz mocowania deski rozdzielczej, z tyłu natomiast trzeba usunąć kanapę, poszycie pod podłogą bagażnika oraz mocowania pasów bezpieczeństwa.

Wygłuszanie nadkoli Wrocław
Przy wygłuszaniu samochodu szczególną uwagę należy zwrócić na nadkola. Źródło: http://vwsurfwagon.blogspot.com/2013/06/sound-insulation-wheel-arches.html

Drzwi

Kiepsko wygłuszone drzwi to bolączka praktycznie każdego obecnie produkowanego samochodu – wystarczy delikatnie stuknąć w blachę, aby usłyszeć charakterystyczny, metaliczny, pusty dźwięk. To właśnie w przypadku drzwi najczęściej doskonale widać, jak bardzo producenci samochodowi oszczędzają na materiałach izolacyjnych.

Wyciszanie drzwi trzeba zacząć rzecz jasna od zdemontowania boczków, najczęściej zamocowanych na kilka zatrzasków i śrub. Oprócz tego należy usunąć również folię zabezpieczającą, co dla amatora może okazać się trudnym zadaniem, bowiem jest przyklejona elastyczną masą na bazie smoły.

Wyciszanie samochodu Wrocław - drzwi
Odpowiednie wygłuszenie drzwi pomoże zredukować szum dobiegający z zewnątrz. Źródło: https://www.strefatestow.pl/wygluszenie-drzwi-w-samochodzie/

Kolejnym krokiem jest wypełnienie jak największej części komory drzwi materiałem wygłuszającym – instalatorzy w warsztatach robią to najczęściej przy pomocy mat butylowych. Nadają się one doskonale również do wygłuszenia drzwi na zewnątrz konstrukcji.

Profesjonalne serwisy, zajmujące się wygłuszaniem aut we Wrocławiu doskonale wiedzą, że w przypadku wyciszania drzwi należy uważać na wszelkie linki, cięgna i inne ruchome elementy – materiał wygłuszający musi być rozłożony tak, aby zachować pełny dostęp serwisowy do wspomnianych części.

Podłoga

Wygłuszanie podłogi samochodu to wbrew pozorom bardzo częsty zabieg, przynoszący wiele korzyści nie tylko właścicielom dużych aut z napędem na cztery koła. Jest to niestety dość skomplikowane zadanie, dlatego bez odpowiedniego doświadczenia nie warto się tego podejmować. W celu wygłuszenia podłogi auta należy bowiem zdemontować fotele, kanapę, usunąć całą wykładzinę, tunel centralny, progi drzwiowe oraz obudowy nadkoli.

Wygłuszanie samochodu Wrocław - podłoga
Wygłuszanie podłogi samochodu to skomplikowane zadanie, ze względu na mnogość elementów, które trzeba zdemontować. Źródło: https://www.whichcar.com.au/features/diy/installing-sound-deadening-in-car

Wizyta w profesjonalnym serwisie we Wrocławiu będzie dobrym pomysłem również dlatego, że w podłodze zazwyczaj znajdziemy rozmaite otwory technologiczne, zabezpieczone gumowymi wkładkami. Częstą trudnością w przypadku „domorosłych mechaników” jest również dobranie maty wygłuszającej o odpowiedniej grubości.

Dach

Kolejnym źródłem hałasu, który może doprowadzać kierowców do szaleństwa, jest szum wiatru, który nasila się szczególnie podczas szybkiej jazdy na trasie. W przypadku modeli, które nie mogą poszczycić się najlepszą „blacharką”, równie uciążliwy jest także metaliczny dźwięk, generowany przez uderzające o dach krople deszczu.

Wygłuszanie samochodu Wrocław - dach
Odpowiednie wygłuszenie dachu znacznie zmniejszy szum w kabinie. Źródło: https://www.bitmat.pl/pl/i/Galeria/25

Dlatego wielu właścicieli samochodów we Wrocławiu decyduje się na wyciszenie tej strefy specjalną matą i pianką – niekiedy wystarczy jedynie opuszczenie podsufitki, w innych przypadkach należy ją wyciągnąć z auta. Należy pamiętać, że to dość wrażliwy element, podatny na odkształcenia i z tendencją do odklejania się.

Bagażnik

W wielu przypadkach, podstawowym „generatorem” hałasu w bagażniku jest wnęka koła zapasowego. Jak już wspomnieliśmy na początku, fabryczne wyciszenie tamtych okolic jest raczej symboliczne. W przypadku profesjonalnych serwisów we Wrocławiu, instalatorzy korzystają najczęściej ze stosunkowo grubych mat i pianek. Ważny jest jednak umiar i precyzja, bowiem użycie zbyt dużej ilości materiału wygłuszającego może znacząco zmniejszyć pojemność bagażnika – zwłaszcza w autach, które nie mają zbyt dużej przestrzeni ładunkowej.

Wyciszanie samochodu Wrocław - bagażnik
Brak odpowiedniego wygłuszenia wnęki koła zapasowego może być przyczyną słyszalnego stuku i odczuwalnych drgań.
Wyciszanie samochodu Wrocław - bagażnik
Ta sama wnęka nadkola, po operacji wygłuszania.

Wygłuszanie samochodu – jakie materiały są obecnie stosowane?

Na rynku istnieją różne rodzaje materiałów stosowanych do redukcji hałasu w samochodzie, przy czym najlepiej sprawdzają się kombinacje poszczególnych typów tworzyw.

Maty wygłuszające

Jednym z nich są maty filcowe, które są rozwiązaniem stosunkowo tanim, jednak niepozbawionym wad. Do budowy mat filcowych używa się środków przeciwgrzybicznych – ma to uzasadnienie, bowiem filc chłonie wodę. W przypadku zawilgocenia auta, materiał ten będzie utrzymywał wilgoć, co będzie powodem nieprzyjemnej woni w kabinie samochodu, a ze względu na rozwijającą się pleśń i bakterie – może być także niebezpieczne dla zdrowia. Koszt maty filcowej kształtuje się najczęściej w przedziale kilkunastu złotych za metr, a jej grubość zwykle nie przekracza 10 mm.

Mata bitumiczna Wrocław
Wygłuszająca mata bitumiczna, znaleziona na portalu aukcyjnym. Źródło: https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-bitumiczna-boll-25-x-50-cm-hit-7181669634

Drugim rodzajem popularnego materiału wygłuszającego jest mata bitumiczna, która do niedawna stanowiła kompromis między ceną a przystępnymi efektami, jakie można było uzyskać, stosując tego typu materiał. Niestety, maty bitumiczne wymagają formowania na ciepło, nie bez znaczenia jest również ich duża masa i tendencja do pękania – zwłaszcza na nierównych, zakrzywionych powierzchniach. Sam montaż maty bitumicznej jest dość pracochłonny i trudny technologicznie, dlatego obecnie stosuje się nieznacznie tylko droższe, maty butylowe.

Mata butylowa Wrocław
Obecnie stosowane są nowoczesne maty butylowe. Źródło: https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-butylowa-antywibracyjna-rolka-9639790222

Typowa, wygłuszająca mata butylowa składa się z dwóch warstw: cienkiej blachy aluminium oraz gumy butylowej, która dzięki swojej strukturze idealnie wypełnia wszelkie wnęki oraz nierówności, np. przetłoczenia. Aluminium natomiast usztywnia całą konstrukcję. Maty butylowe mają szerokie zastosowanie ze względu na stosunkowo łatwy montaż i fakt, że nie ma konieczności podgrzewania materiału. Zaletą jest również niska masa tego materiału wyciszającego – ma to znaczenie nie tylko w przypadku osiągów auta i spalania paliwa, ale wpływa również na żywotność niektórych mechanizmów, np. zawiasów drzwi.

Pianki wygłuszające

Prócz wyżej wymienionych mat, przy wygłuszaniu samochodów stosuje się również materiały o strukturze pianki. Kiedyś były to pianki filcowe, dzisiaj jednak sukcesywnie zastępowane przez pianki wykonane z kauczuku.

Wygłuszająca pianka kauczukowa Wrocław
Wygłuszająca pianka kauczukowa. Źródło: https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-pianka-kauczukowa-z-klejem-25mm-5920357314

Stanowią one zwykle drugą warstwę wygłuszającą; dzięki nim dodatkowo izoluje się kabinę pasażerską od szumów opływającego nadwozie powietrza czy tych generowanych przez pracujące opony. Oprócz tego, maty z pianki kauczukowej są niezwykle odporne na wilgoć oraz działanie substancji chemicznych – nie chłoną zapachów, nie są dobrym środowiskiem do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Warto wiedzieć, że pianki kauczukowe stanowią także doskonałą izolację termiczną, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w przypadku np. kamperów.

Innym rodzajem pianek stosowanych do wygłuszania samochodów są te wykonane z poliuretanów. Stosuje się je przede wszystkim na maskę i komorę silnika, w celu redukcji drgań i docierającego stamtąd hałasu. Pianki poliuretanowe charakteryzują się trudnopalnością oraz zwiększoną odpornością na chemikalia, których pod maską samochodu przecież nie brakuje. Dodatkowo, mają również właściwości antykorozyjne – chronią blachę przed wilgocią.

Pianka poliuretanowa Wrocław
Ze względu na swoje właściwości, pianki poliuretanowe są doskonałym materiałem izolującym maskę i komorę silnika. Źródło: https://allegro.pl/oferta/pianka-poliuretanowa-wodoodporna-samoprzylepna-waw-8408405506

Materiały wygłuszające – co wybrać?

Duża liczba producentów, oferujących materiały do izolacji akustycznej samochodu sprawia, że osoba nie mająca nigdy wcześniej do czynienia z tym tematem może mieć trudności w wyborze. Właśnie dlatego lepiej zdać się na profesjonalny Serwis, oferujący wygłuszanie samochodu we Wrocławiu, który doradzi odpowiednie rozwiązanie.

Jednym z największych na świecie producentów tego typu asortymentu jest amerykański Dynamat – firma ceniona za produkty najwyższej jakości, mające na celu wyeliminowanie niepożądanego hałasu i drgań.  Profesjonalne serwisy zajmujące się wyciszaniem samochodów i car audio polegają również materiały wygłuszające ukraińskiej firmy CTK – ze względu na własne laboratorium badawczo-rozwojowe, ukraiński producent stale oferuje swoim klientom najnowsze rozwiązania.

Na uwagę zasługują również produkty rosyjskiej grupy Standardplast. Maty StP to produkty doskonałej jakości, którym zaufały tysiące klientów na całym świecie, również w Polsce.

Wygłuszanie samochodu Wrocław – zalety

Wiele osób, które rozważają oddanie samochodu do profesjonalnego serwisu wyciszania obawia się istotnych zmian w wyglądzie samochodu. Dotyczy to przede wszystkim zmniejszenia wymiarów wewnętrznych ze względu na zastosowanie warstwy materiału wygłuszającego, która ma przecież swoją grubość. Wśród wątpliwości można znaleźć również obawy o wytrzymałość plastikowych elementów – wiele osób błędnie wyobraża sobie proces wygłuszania auta jako „wypychanie” przestrzeni materiałem tak, że przytrzymujące konstrukcję elementy plastikowe mogą nie wytrzymać naporu i po prostu „wystrzelić”.

Oczywiście nie jest to prawda – materiały wygłuszające są na tyle cienkie, że po wyjeździe z serwisu praktycznie nie sposób zauważyć, że przeprowadzone zostały jakiekolwiek prace. Oczywiście, w przypadku profesjonalnego warsztatu we Wrocławiu nie może być mowy również o jakichkolwiek uszkodzeniach czy odkształceniach elementów tapicerki.

Lepsza jakość audio

Niewątpliwą zaletą wyciszenia akustycznego auta, którą z pewnością docenią osoby słuchające muzyki podczas jazdy, są lepsze wrażenia płynące z korzystania ze sprzętu audio. Redukcja szumów, drgań i innych hałasów sprawią, że muzyka brzmi dużo bardziej „soczyście”. Inwestycja w profesjonalne wygłuszenie samochodu będzie więc dobrym pomysłem, jeśli chcemy rozbudować fabryczny system audio o nowe urządzenia wyższej klasy.

Wyciszanie auta - car audio Wrocław
W odpowiednio wygłuszonym aucie, system audio gra po prostu lepiej. Źródło: https://hotdeals360.com/auto/best-car-music-system-1794932

Lepsza izolacja termiczna

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie produkowane materiały wygłuszające stanowią nie tylko doskonałą barierę przed dźwiękiem, ale również przed ucieczką lub nadmiernym wnikaniem ciepła. Zastosowanie mat wygłuszających sprawia, że nagrzana w letni dzień blacha wolniej oddaje ciepło do wnętrza – w samochodzie jest po prostu chłodniej. To samo dotyczy korzystania z samochodu w zimowe dni – dodatkowa warstwa izolacji sprawia, że auto szybciej nagrzewa się od środka i utrzymuje ciepło, co przekłada się na mniejsze spalanie.

Wygłuszanie auta Wrocław - izolacja termiczna
Materiały wygłuszające stanowią również niezłą izolację termiczną. Źródło: https://www.cargurus.com/Cars/articles/what_to_do_when_your_cars_air_conditioner_stops_working

W aucie jest wyraźnie ciszej

Wszystko wymienione powyżej to jednak tylko dodatek do podstawowej korzyści, wynikającej z przeprowadzenia zabiegu wyciszenia auta – wewnątrz pojazdu jest po prostu dużo ciszej. Można to dostrzec szczególnie „w trasie”, gdzie hałas generowany przez opór powietrza i opory toczenia jest znaczny. W większości przypadków, profesjonalne wygłuszenie samochodu we Wrocławiu pozwala zmniejszyć natężenie hałasu o 3-4dB. Czy to dużo?

Wyciszanie aut Wrocław - pomiar głośności
Spadek o kilka decybeli to tak naprawdę kilkukrotnie mniej hałasu docierającego do naszych uszu. Źródło: https://www.auto-swiat.pl/porady/jak-wygluszyc-samochod-instrukcja-krok-po-kroku/wvvcdjl

Zdecydowanie tak. Pamiętajmy, że skala natężenia dźwięku wyrażona w decybelach jest skalą logarytmiczną. Oznacza to np. że wartość natężenia dźwięku oznaczona jako 20dB, w rezultacie jest o 10 razy większa, aniżeli dźwięk 10dB. Idąc tym kluczem możemy stwierdzić, że kilka decybeli wewnątrz auta mniej odpowiada mniej więcej 3-4-krotnemu obniżeniu poziomu hałasu!

Wygłuszanie samochodu we Wrocławiu– czy warto robić to samodzielnie?

O skali problemów z nieodpowiednio wygłuszonymi samochodami można przekonać się, gdy wpiszemy odpowiednie hasło w wyszukiwarkę internetową, np. „wygłuszanie samochodu wrocław”. Naszym oczom ukażą się wyniki dziesiątek warsztatów car audio, które świadczą tego typu usługi. Warto zaznaczyć, że na wizytę u najbardziej cenionych specjalistów w tej dziedzinie czeka się nawet około 6-7 tygodni (na solidne wygłuszenie całej kabiny auta potrzeba nawet tydzień).

Cały proces może wydłużyć oczekiwanie na odpowiednie materiały, bowiem nie zawsze dostępne są one po prostu „od ręki”, a uzupełnienie stanów magazynowych w obecnych czasach trochę trwa.

Wygłuszanie samochodu Wrocław - warsztat
W kwestii wygłuszania samochodu we Wrocławiu lepiej zdać się na profesjonalistów. Źródło: https://www.carreviewsncare.com/how-to-reduce-car-sound-car-noise-during-driving/

W sieci znajdziemy bardzo wiele poradników, jak można wyciszyć samochód na własną rękę, bez ingerencji fachowców. Problem jednak leży w tym, że do tego celu trzeba z reguły zdemontować dosłownie wszystkie elementy wyposażenia wnętrza. Niewielu właścicieli samochodów posiada odpowiednie umiejętności, żeby bez żadnego uszczerbku rozebrać drzwi , zdemontować podsufitkę lub fotele – w przypadku braku odpowiedniej wprawy, z pewnością skończy się to uszkodzeniem klipsów, spinek lub większych, plastikowych elementów nadwozia.

Wygłuszanie samochodu Wrocław – gdzie znaleźć Specjalistów?

Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka, zadanie wygłuszenia samochodu warto powierzyć Specjalistom. Jednym z ciekawszych tego typu serwisów jest wrocławski Top-Auto, oferujący montaż materiałów wygłuszających przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Zespół Top-Auto z Wrocławia ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie car audio, poparte sukcesami.

Serwis Top-Auto Wrocław dysponuje nowoczesnym sprzętem do precyzyjnego pomiaru stężenia hałasu, jest również w stanie bezbłędnie określić jego źródła i najbardziej newralgiczne punkty w konstrukcji auta. Serwis ma dostęp do najlepszych na rynku materiałów wygłuszających, przez co jakość wykonania usługi zawsze stoi na najwyższym poziomie, a efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania Klientów. Wygłuszanie samochodów Wrocław – tylko w TOP AUTO.

Top-Auto Wrocław - orły motoryzacji 2020
Top-Auto Wrocław to profesjonaliści w dziedzinie wygłuszania samochodów z wieloletnim doświadczeniem.

We wrocławskim Serwisie Top-Auto oferujemy profesjonalną usługę wygłuszania samochodów. Sprawdzimy, skąd dobiega hałas i zaproponujemy najlepsze rozwiązania wraz z usługą profesjonalnego montażu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wygłuszania samochodów, skontaktuj się z Naszymi Specjalistami. Możesz to zrobić dzwoniąc pod numer telefonu 732 082 273 lub wypełniając formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Szukasz większego Komfortu w samochodzie?

Wypełnij formularz a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę.

Odezwiemy się do Ciebie w niebawem!

Wybierz oddział

Wrocław

Warszawa

Szczecin