Wygłuszanie służbowego auta. Sprawdź, jak możesz poprawić komfort jazdy!

Wygłuszanie służbowego auta

Wygłuszanie służbowego auta. Niedostateczne wyciszenie obecnie produkowanych samochodów to poważny problem, który zauważą w szczególności Ci, dla których auto jest narzędziem pracy. Mowa tu o zawodowych kierowcach czy przedstawicielach handlowych, którzy bardziej niż inni cenią sobie komfort podróżowania. Jak wiemy, producenci samochodów, nawet ze średniej i wyższej półki, oszczędzają na materiałach wygłuszających, co ma wpływ na masę, spalanie, a tym samym na spełnienie norm środowiskowych. Czy można coś z tym zrobić?

Wygłuszanie służbowego auta – skutki hałasu w kabinie

Dla osób spędzających w aucie większą część dnia, odpowiednie wyciszenie i tłumienie drgań są niezwykle ważne. Warto wiedzieć, że długotrwała ekspozycja na hałas może stopniowo uszkadzać słuch. Powoduje to specyficzne szumy w uszach i zniekształcenie dźwięków, które trudno jest później naprawić.

Jednak jeszcze poważniejszym problemem podczas jazdy jest wpływ hałasu na koncentrację. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak jednostajne, długotrwałe, przeszywające dźwięki, które występują w nieodpowiednim czasie lub miejscu, negatywnie wpływają na ich zdolności motoryczne i umiejętność oceny sytuacji na drodze.

Zobacz też: Jakie funkcje ma Android Auto?

Wygłuszanie służbowego auta – które elementy warto wyciszyć?

Przed przystąpieniem do wyciszania konieczne jest zidentyfikowanie głównych źródeł hałasu, które mogą być drażniące dla kierowców. Należy określić,  czy chcemy przeprowadzić kompleksowe wyciszenie samochodu czy tylko wykonać lokalne poprawki.

Nadkola

Nadkola są głównym źródłem hałasu w większości współczesnych samochodów. Dostęp do tego miejsca jest skomplikowany. Z przodu należy zdemontować  liczne elementy elektryczne i mocowania deski rozdzielczej, podczas gdy z tyłu trzeba usunąć kanapę, poszycie pod podłogą bagażnika oraz mocowania pasów bezpieczeństwa.

Wygłuszanie służbowego auta – jak poprawiliśmy dźwięk w Mercedesie?

Drzwi

Słabo wygłuszone drzwi to kolejna bolączka. Aby wyciszyć drzwi, konieczny jest ich demontaż, który zazwyczaj polega na odkręceniu kilku zatrzasków i śrub. Usunięcie folii ochronnej, przyklejonej elastyczną masą na bazie smoły, może stanowić wyzwanie dla amatorów. Do wyciszenia komory drzwi służą specjalne maty butylowe. Te same materiały mogą być również użyteczne przy wyciszaniu drzwi od zewnątrz.

Podłoga

Większość klientów decyduje się również na kompleksowe wyciszenie podłogi, co jest skomplikowanym zadaniem. Wymaga ono usunięcia kanapy, wykładziny, tunelu centralnego, progów drzwiowych i obudów nadkoli. Wyzwanie stanowi również wybór odpowiednio grubej maty wygłuszającej.

Zobacz też: Apple CarPlay – jakie ma funkcje?

Wygłuszanie służbowego auta - maty wygłuszające
Wygłuszanie służbowego auta – maty wygłuszające

Dach

Dach generuje duży hałas zwłaszcza podczas jazdy na trasie oraz w czasie deszczu. W związku z tym wielu właścicieli decyduje się na wyciszenie tej strefy za pomocą specjalnej maty i pianki. Czasami wystarczy opuścić podsufitkę, a w innych przypadkach konieczne jest jej wyjęcie. Warto pamiętać, że jest ona delikatnym elementem, podatnym na odkształcenia.

Bagażnik

Troski wymaga także bagażnik i wnęka koła zapasowego. Profesjonalne serwisy najczęściej stosują tu grube maty i pianki. Ważne jest jednak zachowanie umiaru i precyzji, ponieważ zbyt duża ilość materiału wygłuszającego może zmniejszyć pojemność bagażnika, zwłaszcza w samochodach o ograniczonej przestrzeni ładunkowej.

Wygłuszanie służbowego auta – Toyota RAV4

Wygłuszanie służbowego auta – efekty

Efekty wyciszania samochodu są naprawdę imponujące. Są szczególnie odczuwalne podczas szybkiej jazdy, gdzie hałas spowodowany oporem powietrza i oporami toczenia jest znaczący. Profesjonalne wyciszenie samochodu może przyczynić się do zmniejszenia natężenia hałasu o około 3-4 decybele. Czy to dużo?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Należy pamiętać, że skala natężenia dźwięku, wyrażona w decybelach, jest skalą logarytmiczną. Oznacza to, że wartość natężenia dźwięku oznaczona jako 20 decybeli jest 10 razy większa niż dźwięk o wartości 10 decybeli. Zgodnie z tą zależnością, można stwierdzić, że kilka decybeli mniej wewnątrz samochodu odpowiada około 3-4-krotnemu zmniejszeniu poziomu hałasu!

Wygłuszanie służbowego auta - drzwi
Wygłuszanie służbowego auta – drzwi

Wygłuszanie służbowego auta – komu powierzyć to zadanie?

Samodzielne wygłuszanie samochodu to dla amatorów istna droga przez mękę. Mnogość elementów, które trzeba zdemontować oraz potencjalne uszkodzenia delikatnych części zdecydowanie wykraczają poza umiejętności większości kierowców.

Zadanie wygłuszenia samochodu warto powierzyć specjalistom. W Top-Auto Wrocław oferujemy montaż wysokiej jakości materiałów wygłuszających. Posiadamy długoletnie doświadczenie oraz szerokie portfolio udanych realizacji.

Serwis Top-Auto wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do precyzyjnego pomiaru poziomu hałasu, co pozwala na dokładne określenie jego źródeł i najbardziej krytycznych punktów w konstrukcji samochodu. Serwis ma dostęp do najlepszych materiałów wygłuszających dostępnych na rynku, co gwarantuje najwyższą jakość wykonania usługi, a osiągnięte efekty spełniają najbardziej wymagające oczekiwania klientów.

Wygłuszanie służbowego auta – Kia Picanto

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Szukasz większego Komfortu w samochodzie?

Wypełnij formularz a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę.

Odezwiemy się do Ciebie w niebawem!

Wybierz oddział

Wrocław

Warszawa

Szczecin