Nie wszystkie dźwięki, które dobiegają do naszych uszu w trakcie podróży samochodem są „mile słyszane”. O ile miłośnicy starych, klasycznych aut kupują je przede wszystkim dla charakterystycznego „warkotu” wydawanego przez potężne silniki, o tyle przeciętny Kowalski raczej nie będzie zadowolony z hałasu w kabinie jego rodzinnego auta. Na szczęście istnieją profesjonalne sposoby, aby skutecznie obniżyć poziom natężenia hałasu w kabinie. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest system redukcji hałasu w samochodach. Jak to działa i czy jest warte swojej ceny?
System redukcji hałasu w samochodach – dlaczego w samochodzie jest głośno?
Oszczędności na materiałach wygłuszających są problemem, który dotyczy nie tylko tanich samochodów. Obecnie producenci aut z wyższej półki coraz częściej decydują się na tego rodzaju skróty, mimo że klienci płacą również za komfort podróżowania. Mniejsza ilość materiałów izolacyjnych ma wpływ nie tylko na oszczędności finansowe i czas produkcji, ale także na masę samochodu, co z kolei wpływa na jego osiągi, zużycie paliwa i emisję szkodliwych gazów. W dzisiejszych czasach, kiedy Unia Europejska narzuca producentom samochodów coraz bardziej rygorystyczne wymagania środowiskowe, jest to szczególnie istotne.
Wystarczy przypomnieć sobie konstrukcję samochodów sprzed kilkunastu lat. Pod drzwiami można było znaleźć grubą warstwę materiałów izolacyjnych, takich jak filc, gąbki i warstwy bitumiczne, które były stosowane w najbardziej krytycznych miejscach wewnątrz pojazdu. Dzisiaj jest to rzadkość. Zazwyczaj producenci samochodów używają niewielkich fragmentów cienkiej wykładziny, a jedynie w niektórych miejscach można znaleźć mocno sprasowany filc.
System redukcji hałasu w samochodach – jakie skutki powoduje hałas?
Choć osobom korzystającym z pojazdu tylko w celach dojazdu do pracy hałas może przeszkadzać w mniejszym stopniu, dla zawodowych kierowców dobre wyciszenie i tłumienie drgań są niezwykle istotne. I choć zbyt duży hałas wewnątrz kabiny samochodu rzadko prowadzi do natychmiastowego uszkodzenia słuchu (wymaga to naprawdę wysokiego poziomu dźwięku), długotrwała ekspozycja na hałas może stopniowo powodować szkody zdrowotne. Może to prowadzić do pojawienia się uporczywego szumu w uszach i zniekształceń odbieranego dźwięku, co z kolei trudno jest później naprawić.
Zobacz też: Dedykowany system car audio Focal!
System redukcji hałasu w samochodach – co to jest?
System redukcji hałasu minimalizuje niepożądane odgłosy, korzystając z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Aktywna metoda tłumienia hałasu opiera się na wykorzystaniu czujników oraz mikrofonów, które wyłapują niechciane dźwięki i następnie tworzą efekt tłumienia.
Dźwięki z drogi lub silnika docierają do podróżujących w zaledwie 0,009 sekundy, tymczasem system redukcji hałasu potrafi reagować jeszcze szybciej. Dzięki temu można szybko wyeliminować nieprzyjemny odgłos, który mógłby trafić do uszu pasażerów. Mechanizm ten jest zdolny obniżyć poziom hałasu o 3-4 dB. To naprawdę istotna różnica, biorąc pod uwagę, że każde 3dB to aż dwukrotne zwiększenie lub zmniejszenie głośności dźwięku. To rozwiązanie wpływ nie tylko na komfort podróży, ale także przyczynia się do ograniczenia zmęczenia kierowców podczas długich tras. W rezultacie system tłumienia hałasu ma znaczenie w kwestii poprawy bezpieczeństwa, przyczyniając się do obniżenia ryzyka wypadku.
Należy podkreślić, że to rozwiązanie jest bardzo bezpieczne. Dlaczego? Ponieważ system tłumienia hałasu nie maskuje istotnych dźwięków, które są istotne dla kierowcy. Oznacza to, że nadal będzie mógł słyszeć syreny pojazdów uprzywilejowanych lub dźwięk klaksonu innych.
System redukcji hałasu w samochodach – aktywna redukcja szumów
Większość mechanizmów wykorzystywanych przez producentów opiera się na wykorzystaniu mikrofonów do monitorowania poziomów dźwięku i ich częstotliwości. Procesor przetwarza te informacje, tworząc dźwiękowy sygnał o odwróconej fazie.
Zobacz też: Nowoczesne maty wygłuszające Morel!
Dźwięk ten jest następnie odtwarzany przez głośniki w samochodzie w celu oddziaływania z dźwiękami generowanymi podczas jazdy. Bez wchodzenia w zbyt skomplikowane wyjaśnienia naukowe, wygenerowany dźwięk jest albo poza zakresem słyszalności dla ludzkiego ucha, albo jest mniej zauważalny w porównaniu do dźwięków, które ma zagłuszyć. Mimo że aktywny system redukcji wykorzystuje sprzęt audio zamontowany w samochodzie, działa on niezależnie od tego sprzętu. Bez względu na to, czy jest aktywowany, czy nie.
System redukcji hałasu w samochodach – redukcja szumów a izolacja akustyczna
Izolacja akustyczna to elementy, jakie producenci aut montują wewnątrz pojazdu w celu ograniczenia przenikania hałasu do wnętrza kabiny. Ten materiał jest zwykle umieszczany między wewnętrznymi a zewnętrznymi panelami. Dodatkowo, niektóre pojazdy wyposażane są w podwójne lub grubsze szyby, które dodatkowo pełnią rolę osłony przed niepożądanymi dźwiękami.
Tam, gdzie aktywna redukcja hałasu operuje poprzez wykorzystanie dźwięków w celu przeciwdziałania i neutralizacji niechcianych odgłosów, fizyczna izolacja akustyczna stanowi barierę, która tłumi lub przynajmniej ma tłumić wszelkie dźwięki generowane w trakcie jazdy.
System redukcji hałasu w samochodach – korzyści
Aktywny system redukcji hałasu przynosi wiele korzyści, m.in.:
- zapewnia ciszę w kabinie, zwiększając tym samym komfort jazdy,
- ogranicza hałas z zewnątrz, gdy np. prowadzi się rozmowę z wykorzystaniem systemu głośnomówiącego lub słucha ulubionego podcastu,
- powoduje mniejsze rozpraszanie kierowcy, dzięki skuteczniejszymi wyciszeniu hałasu na autostradach, nierównych drogach czy po prostu w ruchu ulicznym,
- ogranicza zmęczenie kierowcy, a więc w pewien sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- zmniejsza ilość materiałów wygłuszających w samochodzie, czyli dokłada swoją niewielką cegiełkę do redukcji zużycia paliwa.
System redukcji hałasu w samochodach – przykłady
W początkowych latach, aktywna metoda tłumienia hałasu była dostępna tylko w pojazdach luksusowych i segmentu premium. Niemniej jednak, ewolucja czasu spowodowała, że ta technologia znalazła zastosowanie w szerszym zakresie modeli. Przykładem tego jest Ford Mondeo. Mimo tego, aktywny system redukcji hałasu nadal częściej znajdziemy w samochodach wyższej klasy. Warto odnotować, że producenci pojazdów starają się wprowadzać własne, wyjątkowe rozwiązania.
Land Rover – Jaguar
Technologia używana przez ten koncern pozwala na zredukowanie hałasu w kabinie o 3-4 dB. Wykorzystuje ona czujniki umieszczone przy każdym z kół, analizujące wibracje na drodze i generujące fale dźwiękowe o przeciwnych fazach, co skutecznie tłumi hałas. Ten dźwięk jest odtwarzany za pomocą zestawu dźwiękowego od renomowanej firmy Meridian.
Zobacz też: Wygłuszenie i poprawa bezpieczeństwa w samochodzie Mercedes S-Klasa!
Hyundai
System RANC stosowany w pojazdach marki Hyundai pozwala na zmniejszenie hałasu wewnątrz kabiny o 3 dB. Zastosowano w nim mikrofony, wzmacniacze, czujniki prędkości i cyfrowy procesor dźwięku (DSP). Technologia ta korzysta z fal dźwiękowych przeciwnych do hałasu dochodzącego z opon i nawierzchni drogi. Czujniki prędkości monitorują wibracje z drogi, a mikrofony analizują stan tłumienia hałasu podczas jazdy. Informacje te są przekazywane do procesora dźwięku. System RANC efektywnie redukuje hałas drogowy oddzielnie dla foteli kierowcy i pasażera oraz tylnej kanapy.
Cadillac
W samochodach marki Cadillac aktywny system redukcji hałasu opiera się na danych z układu napędowego, które są rejestrowane przez trzy mikrofony umieszczone na podsufitce. Następnie system wylicza odpowiedni sygnał w celu neutralizacji hałasu z drogi i przekazuje go poprzez głośniki.
Gdzie profesjonalnie wyciszyć auto?
Jednym z interesujących serwisów w tej branży jest Top-Auto z Wrocławia, który gwarantuje najwyższą jakość montażu materiałów wygłuszających. Serwis Top-Auto Wrocław dysponuje nowoczesnym sprzętem do precyzyjnego pomiaru poziomu hałasu i doskonale identyfikuje jego źródła oraz najbardziej krytyczne miejsca w konstrukcji samochodu. Specjaliści z Top-Auto Wrocław mają dostęp do najlepszych materiałów wygłuszających dostępnych na rynku, co zapewnia najwyższą jakość wykonania usług, a osiągnięte efekty przekraczają najśmielsze oczekiwania klientów.
Przeczytaj więcej naszych artykułów:
- Wygłuszanie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!
- Wygłuszenie samochodu – TOP6 naszych porad
- TOP10 funkcji Apple CarPlay
- Funkcje Android Auto, które warto znać!
- Android Auto w starszym aucie. Co warto wiedzieć?
- Apple CarPlay w starszym aucie. Czy będzie działać?
- Focal P60 Limited Edition Porsche 911 – unikalne głośniki w limitowanej odsłonie
- Jeździsz samochodem służbowo? Sprawdź, jak możesz poprawić komfort podróży!
- Mercedes CLA 118 – wymieniamy fabryczny system audio!
- Toyota Corolla Cross – kompleksowe wygłuszenie samochodu
- Top-Auto Wrocław – jesteśmy w tygodniku Motor!
- Range Rover Velar – poprawiamy bezpieczeństwo w samochodzie
- Sprawdź zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK