Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie

Tesla Model 3 LR - poprawa wygłuszenia

W naszym serwisie już kilkukrotnie mieliśmy okazję gościć przedstawicieli chyba najbardziej gorącej marki samochodów elektrycznych na rynku, czyli Tesla. Tym razem odwiedził nas właściciel Tesla Model 3 LR, który narzekał na duży hałas podczas jazdy i słabo grający, fabryczny sprzęt audio. Sprawdź, co udało nam się z tym zrobić!

Tesla Model 3 LR – porządne auto w duchu Doliny Krzemowej

W kokpicie samochodu Tesla Model LR można dostrzec maksymalny minimalizm, bowiem większość funkcji obsługuje się za pomocą dotykowego, 15-calowego ekranu. Mimo prostego interfejsu, obsługa nie wymaga długiego przyzwyczajenia. Widać, że szatę graficzną i strukturę menu stworzyli doświadczeni twórcy, którzy być może mieli wcześniejsze doświadczenie w tworzeniu popularnych aplikacji mobilnych. System informacyjno-rozrywkowy zawiera kilka przydatnych aplikacji, takich jak Spotify.

Jednak rozwiązanie z dużym ekranem ma pewne wady. Każde małe działanie odwraca uwagę kierowcy od prowadzenia, a nawet regulacja kratek nawiewu wymaga wywołania menu na ekranie, co częściowo zasłania mapę. Nawigacja działa bardzo dobrze i na dłuższych trasach sugeruje limity prędkości, co pozwala dotrzeć do celu bez konieczności zatrzymywania się na ładowanie.

Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie
Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie

W przypadku ładowania auta Tesla Model 3 LR można natrafić na pewne problemy. Podczas podłączania do różnych ładowarek o mocy 50 kW z złączem CCS, ładowanie czasami nie działa w ogóle lub jest przerywane co kilka minut. Tak wynika z relacji właściciela. W przypadku akumulatora o pojemności 75 kWh, ładowanie trwa zwykle bardzo długo. Dlatego właśnie korzystanie z gniazdka 230 V nie ma w przypadku Tesli większego sensu, ponieważ ładowanie trwa wtedy około 38 godzin. Jednak korzystając z wallboxu o mocy 7,4 kWh, czas ładowania skraca się do około 12 godzin, a przy trójfazowym ładowaniu o mocy 11 kW można naładować baterię do pełna w około 8 godzin.

Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie
Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie

Jak daleko można zatem dojechać na jednym ładowaniu w Tesli Model 3 LR? Jak powiedział nam właściciel tego egzemplarza, Tesla Model 3 LR zużywa średnio 15,6 kWh na 100 km, co oznacza teoretyczny zasięg około 480 km. Na autostradzie średnie zużycie energii wynosi mniej więcej 18,3 kWh na 100 km, co oznaczałoby teoretyczny zasięg około 400 km na jednym ładowaniu, przy koszcie około 40 złotych (przy założeniu domowej taryfy 0,55 zł/kWh)! Te imponujące wyniki Tesla Model 3 LR  zawdzięcza m.in. bardzo efektywnemu zarządzaniu energią. Po zwolnieniu pedału przyspieszenia, dwa silniki elektryczne generują tak dużą siłę hamowania (i odzyskują energię do akumulatora), że konwencjonalny hamulec jest używany tylko na ostatnich metrach przed zatrzymaniem.

Tesla Model 3 LR – co zrobiliśmy przy tym egzemplarzu?

Pierwsze modele auta Tesla Model 3 LR były – delikatnie mówiąc – nie najlepiej wykonane. Auta z późniejszych etapów produkcji wyglądały już znacznie lepiej, jednak producent nie ustrzegł się błędów związanych chociażby z wyciszeniem i jakością sprzętu grającego. Dlatego właśnie właściciel tego egzemplarza Tesla Model 3 LR zdecydował się na wizytę w serwisie Top-Auto.

Chociaż samochody elektryczne są z natury ciche, to jednak jazda z większymi prędkościami generuje nieprzyjemny szum, co może denerwować przyzwyczajonych do ciszy kierowców. Głównym źródłem hałasu w kabinie okazały się nadkola, co wymagało ich całkowitego demontażu i zastosowania najwyższej jakości materiałów wygłuszających. Zastosowaliśmy maty światowej klasy firmy CTK, typu multilayer. Dodatkowo, wyciszyliśmy również element drzwi, który łączy się bezpośrednio z nadkolem – tam również Tesla nie przewidziała żadnego elementu blokującego hałas.

Tesla Model 3 LR – poprawiamy fabryczne wygłuszenie i car audio

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Szukasz większego Komfortu w samochodzie?

Wypełnij formularz a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę.

Odezwiemy się do Ciebie w niebawem!

Wybierz oddział

Wrocław

Warszawa

Szczecin